Реал Мадрид стигна до важен успех с 2:0 срещу Валенсия в отложен

...

Реал се справи с Валенсия, подгони Барса

Реал Мадрид стигна до значим триумф с 2:0   срещу Валенсия в отсрочен дуел от 17-ия кръг на испанската Ла Лига. Марко Асенсио откри в 52-ата, а Винисиус Жуниор удвои в 55-ата минута, с което оформи и крайния резултат. " Прилепите " приключиха срещата и с човек по-малко, след като Габриел Паулиста пък бе изпъден с пряк червен картон поради извънредно жестоко нарушаване против Винисиус в 72-ата минута. Домакините имаха страховит късмет да поведат в резултата още в третата минута, когато Лука Модрич изведе по страховит метод Марко Асенсио зад отбраната на Валенсия отдясно в наказателното. Капитанът на „ прилепите “ Хосе Луис Гая изостана съществено и Асенсио остана самичък против Гиорги Мамардашвили, след което стреля ниско, само че вратарят се намеси уверено и избави с дясната ръка.

Реал Мадрид - Валенсия / Ла Лига, 17-и кръг, 02.02.2023 година

Три минути по-късно съдиите от ВАР желаеха да прегледат обстановка за възможен червен картон на Саму Кастийехо за настъпване против Едуардо Камавинга, само че беше взето решение, че няма условия за сходно наказване.

В идващите минути гостите пробваха да изнесат играта в по-предни позиции, само че без да основат нещо рисково за Тибо Куртоа.

Реал обаче още веднъж подвигна оборотите и в 19-ата минута Карим Бензема беше открит в наказателното поле, само че на гърба си имаше неприятелски бранител. Въпреки това французинът съумя да задържи топката и доста технично с пета откри връхлитащия Асенсио, който мигновено стреля, само че се получи рикошет в тялото на Габриел Паулиста и кълбото излезе в ъглов удар.

В 25-ата минута Винисиус Жуниор и Бензема разиграха добре отляво, французинът влезе в наказателното поле и подаде за Асенсио, който обаче не направи най-хубавия контакт с топката, с цел да нанесе изстрел към вратата.

Карло Анчелоти обаче беше заставен да прави промяна в 36-ата минута, когато Едер Милитао получи контузия след единиборство с Самуел Лино и беше сменен от Даниел Карвахал.
В третата минута от добавеното време на първата част Реал означи във вратата на Мамардашвили, откакто Модрич центрира от корнер, а на далечната греда Рюдигер не остави шансове на Димитри Фулкие и с глава прати топката в десния ъгъл на вратата на гостите. Попадението обаче преразгледано със системата ВАР за вероятно нарушаване на Бензема против Юнус Муса в борбата за позиция в наказателното поле по време на центрирането на Модрич към Рюдигер. В последна сметка голът не беше зачетен, а капитанът на „ белите “ получи и жълт картон поради удара с ръка в лицето на Муса.   Реал започва с напън второто полувреме и в 52-ата минута откри резултата. Бензема комбинира с Асенсио отдясно пред наказателното, а испанецът нанесе прелестен изстрел с левия крайник и означи извънредно красиво попадение в далечния ъгъл на Мамардашвили, който не помръдна – 1:0.
Този гол даде подтик на домакините, които единствено три минути по-късно удвоиха резултата. Отново Бензема се регистрира с асистенция, откакто изведе отляво Винисиус, който напредна на скорост, надбяга бранителите, влезе в наказателното поле и с обмислен удар прати топката около Мамардашвили в далечния ъгъл за 2:0.
В 57-ата минута Реал можеше да означи и трето попадение, откакто Модрич напредна отляво, влезе в наказателното поле и шутира в близкия ъгъл, само че Мамардашвили отрази. Топката обаче още веднъж стигна до хърватина, който комбинира с Бензема, само че ударът на французина беше блокиран.
След към час игра Анчелоти направи три промени в състава си. Капитанът Карим Бензема напусна терена, като изглеждаше, че има някакъв проблем и бе сменен от Родриго. Федерико Валверде и Орелиен Чуамени пък се появиха на местата на Лука Модрич и Тони Кроос.

„ Прилепите “ сътвориха първата по-реална голова обстановка чак в 68-ата минута, когато Андре Алмейда стреля технично, само че над напречната гредата.

Четири минути по-късно се разиграха доста грозни подиуми на терена, което докара до изгонването на Габриел Паулиста с пряк червен картон. Бразилският бранител беше изпъден, откакто изрита извънредно жестоко и безогледно своя съотечественик Вини Жуниор. Пострадалият нападател на Реал реагира остро и изблъска някогашния състезател на Арсенал, само че не беше глобен. При излизането си от терена пък Габриел влезе в вербален спор с различен бразилец от състава на Реал – Едер Милитао.
Реал можеше да оформи класиката в 74-ата минута, когато обаче Мамардашвили отрази рисков удар на Федерико Варверде от отдалеченост в долния му ляв ъгъл.
В последната минута от постоянното време Родриго нанесе същинска бомба от директен свободен удар тъкмо пред границата на наказателното поле, само че вратарят Мамардашвили още веднъж не трепна и мазета над гредата в корнер.

Реал не спря да търси третия гол и във втората минута от добавеното време Асенсио стреля пред пеналтерията, само че бранител на Валенсия мазета малко пред голлинията. Секунди по-късно още веднъж крилото шутира рисково, само че този път около лявата греда на грузинския пазач на Валенсия.

Така или другояче успеха отиде на сметката на домакините, които още веднъж се приближиха на пет точки от водача Барселона.

1:0  Марко Асенсио 52`

2:0  Винисиус Жуниор 55`

Червен картон:  Габриел Паулиста (Валенсия) 72`